Izraelski Pistolet Maszynowy UZI to jedna z najpopularniejszych broni na świecie. Większość z nas zna go choćby z filmów akcji. Bardzo często można zobaczyć UZI w rękach najpopularniejszych aktorów. A jego historia zaczęła się na początku lat 50. Ubiegłego stulecia w Palestynie. To właśnie tam uciekła z Niemiec żydowska rodzina Glassów. Już w 1936 roku wiedzieli, że w państwie rządzonym przez nazistów nie da się żyć. Czas pokazał, że podjęli najlepszą możliwą decyzję.
Obyczaj nakazywał, by po przybyciu do Palestyny żydzi przyjmowali nowe imiona i nazwiska. Urodziny w Niemczech w 1923 roku Gotthardt Glass stał się więc Uzielem Galem. Nie przypuszczał nawet, że jego nowe imię będzie za jakiś czas znane miłośnikom broni na całym świcie. Na razie młody Uziel, tak jak wielu jego nastoletnich kolegów, fascynował się bronią. Podejmował też pierwsze próby konstruktorskie, na początku eksperymentując z kuszami. Jako osiemnastolatek wstąpił do organizacji paramilitarnej Hagana. Jego pasja i zdolności szybko zwróciły uwagę i Uziel otrzymał stanowisko rusznikarza.
Zamiłowanie do broni zaprowadziło go do więzienia – znaleziono u niego szkice różnego typu karabinów i pistoletów, co stało się podstawą do aresztowania go za działalność wywrotową. W czasie odbywania kary korzystał z możliwości dokształcania się przewidzianych dla więźniów. Opanował podstawy mechaniki, co przydało mu się w dalszej pracy.
Z czasem postawił na karierę wojskową, nie porzucając jednak pasji konstruktora. Podczas nauki w szkole podchorążych nadal pracował nad pistoletem maszynowym. Utalentowanego oficera (uzyskał stopień podporucznika) dostrzegła firma Military Industries. To właśnie w niej kontynuował prace nad stworzeniem pistoletu maszynowego, który miał być produkowany w Izraelu na potrzeby izraelskiej armii, która do tego czasu używała broni z innych krajów. Prace zakończyły się sukcesem i w 1956 roku rozpoczęto masową produkcję izraelskiego pistoletu. Nazwa broni pochodzi oczywiście od imienia jej konstruktora. Wkrótce potem UZI stał się pistoletem znanym na całym świecie i szeroko wykorzystywany w armiach i służbach różnych państw.
Jakie są zalety tej borni? Pistolet maszynowy UZI ma dość długą lufę, co przekłada się na prędkość pocisku. Kula wystrzeliwana jest z prędkością początkową ponad 400 metrów na sekundę i energią 640 KJ. W UZI używa się nabojów 9 x 19 Parabellum. Jest to broń samoczynno – samopowtarzalna. Umożliwia posługiwanie się ogniem pojedynczym oraz ciągłym. Na uwagę zasługuje też niezawodność UZI. Konstrukcja tego pistoletu sprawia, że znakomicie sprawdza się nawet w trudnych warunkach. To od początku był jeden z fundamentalnych wymogów izraelskiej armii. Pistolet miał sprawdzać się na przykład w warunkach pustynnych. Testy różnego rodzaju broni pokazały, że wiele pistoletów zacina się, gdy do mechanizmu dostanie się piasek. W przypadku UZI ten problem nie występował.
Nowy pistolet został przetestowany w warunkach bojowych podczas kryzysu sueskiego. Oceny zarówno ze strony dowództwa jak i zwykłych żołnierzy były znakomite. Od tego momentu wiadomo już było, że UZI wejdzie na stałe do wyposażenia izraelskiej armii. Szczególnie, że dozbrojenie było konieczne, bo napięcia izraelsko – arabskie w tamtych czasach były bardzo silne. Zresztą konflikt ten nadal nie wygasł.
Szybko też UZI stał się towarem eksportowym. Ze względu na to, że był to pistolet przeznaczony do walki na krótki i średni dystans, wszedł on do wyposażenia sił specjalnych na całym świecie.W 1982 do produkcji wszedł pistolet Mini Uzi, natomiast później pojawił się jeszcze Micro Uzi. W 2004 roku historia UZI się zakończyła – broń została wycofana z użytku w armii izraelskiej. Przyszedł czas na nowocześniejsze pistolety.