Przygoda ze strzelectwem - jak to się zaczyna?

Udostępnij

Strzelectwo staje się pasją coraz większej liczby Polaków. Często zaczyna się dość przypadkowo – znajomi zachęcają, by w weekend wspólnie wyjść na strzelnice. Trafiamy na organizowaną na strzelnicy imprezę integracyjną, piknik czy np. wieczór kawalerski kolegi. Albo w ramach prezentu dostajemy voucher na pakiet strzelecki i z ciekawości idziemy sprawdzić, jak się strzela. Efekt? Szybko pojawia się uczucie niedosytu. Nie wystarcza już samo strzelanie rekreacyjne. Przychodzi czas, by zapisać się na kurs strzelecki.

Zazwyczaj zaczyna się od nauki strzelectwa sportowego. Na czym pono polega? Jest statyczne – należy przyjąć pozycję strzelecką, wycelować broń i oddać strzał do tarczy. Liczy się tu celności i decyzja. Na kursach ze strzelectwa sportowego dowiemy się, jak pracować z poszczególnymi elementami różnych rodzajów broni. Poznamy tez techniki treningu bezstrzałowego, który służy do wytrenowania ciała tak, by wszystkie ruchy zapisały się w tak zwanej pamięci mięśniowej. Szkolenia ze strzelectwa sportowego organizowane są na różnych poziomach. Uczestnictwo w kolejnych pozwala znacząco podnieść poziom swoich umiejętności, dzięki czemu wizyty na strzelnicy stają się jeszcze przyjemniejsze, bo poprawiająca się celność strzałów daje dużą satysfakcję. Oczywiście same szkolenia nie wystarczą, potrzebne są jeszcze regularne treningi.

Z czasem jednak apetyt rośnie i wraz z większym zaangażowaniem w tematykę strzelecką pojawia się chęć, by spróbować czegoś nowego. Ta nowością często jest strzelectwo bojowe. Czym się różni od sportowego? W przypadku strzelectwa sportowego mamy sytuację niejako wykreowaną sztucznie, na strzelnicy. Strzela się statycznie, przyjmując odpowiednią postawę i przygotowując broń. Są wysokie wymogi dotyczące celności.

W przypadku strzelectwa bojowego chodzi o użycie broni w sytuacji realnego zagrożenia. A to oznacza, że nie ma czasu, a często i możliwości, na przyjęcie odpowiedniej postawy, staranne celowanie i czekanie na odpowiednie warunki. Liczy się skuteczność, a nie perfekcyjne wcelowanie w dany punkt. Szkolenia ze strzelectwa bojowego koncentruj się więc na zupełnie innych aspektach. Dla kogo są przeznaczone? Najczęściej uczestnikami są osoby, które z bronią stykają się w pracy, a więc pracownicy służb mundurowych czy agencji ochrony.

Na szkolenia zapisują się też ci, którzy mają pozwolenie na posiadanie broni w celu ochrony osobistej – oznacza to, że są w stanie zagrożenia i może pojawić się potrzeba użycia broni w realnych warunkach, warto więc jak najlepiej przygotować się do tego na treningach. Szkolenia ze strzelectwa bojowego są też interesujące po prostu dla pasjonatów broni, którzy uczą się innych, mniej typowych technik jej użycia. Nauka strzelania np. z jadącego pojazdu jest fascynująca.

Jak wyglądają szkolenia z zakresu strzelania bojowego? Najprostsze uczą technik posługiwania się bronią w sytuacji realnego zagrożenia. Duży nacisk kładzie się na aspekt psychologiczny – dla większości ludzi moment, w którym po raz pierwszy mają oddać strzał w kierunku innego człowieka, a nie tarczy na strzelnicy jest ogromnie stresujący. A stres poważnie wpływa na zdolność oceny sytuacji podejmowanie decyzji. W zakresie szkolenia jest też wiedza o zasadach obrony koniecznej i sytuacjach, gdy sięgnięcie po broń jest uzasadnione. Ćwiczy się też posługiwanie pistoletem lub inną bronią krótką na niedużym dystansie i w sposób dynamiczny.

Nie brak też szkoleń specjalistycznych, które uczą np. technik walki z kilkoma przeciwnikami czy walki w pomieszczeniach.