Szkolenia strzeleckie - jak wybrać najlepsze?

Udostępnij

Szkolenia strzeleckie nie są przeznaczone wyłącznie dla osób, które chcą profesjonalnie zajmować się tym sportem lub potrzebują broni w pracy. Coraz częściej zapisują się na nie osoby, dla których broń i strzelanie to pasja. Chcą doskonalić swoje umiejętności i nabywać nowe. Szczególnie, że strzelanie wciąga – trudno zapomnieć moment, gdy po raz pierwszy oddało się perfekcyjnie celny strzał. Bardzo częsty więc jest scenariusz, że ktoś pojawia się na strzelnicy rekreacyjnie, bez szczególnego planu, po prostu dla rozrywki. A już pół roku później z zapałem studiuje materiały na temat broni i zapisuje się na szkoleni strzeleckie.

Jakie szkolenia mamy do wyboru, jeśli chcemy nauczyć się strzelania lub doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie?
Na pierwszym etapie strzeleckiej pasji najlepszym wyborem są szkolenia ze strzelectwa sportowego. Są one organizowane na różnych poziomach zaawansowania, więc coś dla siebie znajdą także osoby początkujące. Na takim szkoleniu dowiesz się, jak pracować z poszczególnymi elementami broni, by oddać celny strzał. Wypracujesz tez pozycję strzelecką i prawidłowy chwyt broni oraz poznasz techniki treningu bezstrzałowego – jest on niezbędny, by do perfekcji dopracować wszystkie elementy. Bardzo ważnym elementem jest też nauka bezpiecznego obchodzenia się z bronią, w tym usuwania zacięć.

Jeśli wybierzesz się na szkolenie o wyższym stopniu zaawansowania będziesz mieć szansę na dopracowanie poszczególnych elementów. Dowiesz się też, jak dobierać elementy wyposażenia strzeleckiego, takie jak ładownica, kabura i pas. Na tym etapie poznasz też technikę szybkiego wydobywania broni z kabury i chowania jej oraz zmiany magazynków w trakcie strzelania. Uczestnicy szkolenia dla osób zaawansowanych poznają też techniki prawidłowego poruszania się z bronią w przód i w tył.

Osoby, które opanują techniki strzelectwa sportowego na wysokim poziomie mogą pójść o krok dalej i spróbować swoich sił w strzelectwie bojowym, Na czym ono polega? W przeciwieństwie do sportowego, które rozgrywa się na strzelnicy tutaj chodzi o korzystanie z broni palnej w warunkach realnego zagrożenia. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kto zapisuje się na takie szkolenie rzeczywiście będzie wykorzystywał broń w walce. Choć nie brak tu policjantów czy ochroniarzy a także osób, które posiadają pozwolenie na broń do ochrony osobistej, spora część uczestników to po prostu osoby, które chcą nauczyć się czegoś nowego i przeżyć ekscytująca przygodę. Bo nauka strzelania w warunkach bojowych na pewno jest ekscytująca i pozwala poczuć się jak bohater filmów akcji.

Podstawowe szkolenie z zakresu strzelania bojowego to kurs posługiwania się bronią krótką w samoobronie. Jest to najbardziej praktyczne szkolenie dla osób, które nie wykonują pracy związanej z bronią. Ważną częścią szkolenia są kwestie psychologiczne. Jest ogromna różnica między strzelaniem do tarczy, a celowaniem do drugiego człowieka, nawet atakującego. Wiąże się to z ogromnym stresem, dlatego podczas szkolenia uczestnicy uczą się pracować z bronią w warunkach silnych emocji. Poznają też przepisy związane z obroną konieczną. Uczą się również, jak celować, nie czekając na sprzyjające warunki. To szkolenie jest szczególnie polecane każdemu, kto ma broń w celu ochrony osobistej.
Inne szkolenia z zakresu strzelania bojowego to na przykład nauka strzelania w ruchu czy użycia broni przeciwko kilku przeciwnikom, a także nauka strzelania z jadącego samochodu i walki w bliskim dystansie.