Jaki rodzaj strzelectwa dla osób początkujących?

Udostępnij

Zwykle zaczyna się od dość przypadkowej wizyty na strzelnicy. Strzelanie stało się modną aktywnością, a większość strzelnic zaprasza tez osoby bez żadnego doświadczenia na strzelanie rekreacyjne pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Część osób traktuje to wyłącznie jako rozrywkę, inni jednak łykają bakcyla i zaczynają interesować się strzelectwem na poważnie. Regularne wizyty na strzelnicy, czytanie o broni i próba doskonalenia swojej techniki to naturalne etapy tej fascynacji. W końcu przychodzi czas, by zapisać się na szkolenie, gdzie swoje umiejętności można naprawdę rozwinąć.

Dla osób, które chcą zajmować się strzelectwem jako sportem – wszystko jedno, czy trenując go na poważnie, czy tylko amatorsko – przeznaczone są szkolenia ze strzelectwa sportowego i dynamicznego. W zależności od zainteresowań można wybrać szkolenia broni krótkiej jak i długiej typu karabin i strzelba. W każdym przypadku mamy do czynienia z różnymi poziomami zaawansowania.

Czego uczy się osoba początkująca? Przede wszystkim zasad bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Jest to absolutny fundament dla każdego, kto chce zajmować się strzelaniem. Jakie to zasady? Przede wszystkim kluczowa – broń należy zawsze traktować tak, jakby była naładowana i gotowa do strzału. To oznacza, że nigdy nie kierujemy jej w stronę innej osoby. Warto wiedzieć, że złamanie tej zasady skutkuje natychmiastowym usunięciem ze strzelnicy. Kolejna zasada brzmi: nie kładź palca na języku spustowym, jeśli nie chcesz oddać strzału. Choć wszystko to może wydawać się banałem i nadmierną ostrożnością, kwestie bezpieczeństwa są kluczowe na kursie strzeleckim.

Czego jeszcze uczą się osoby początkujące? Poznają budowę oraz mechanizm działania broni palnej. Uczą się też przyjmowania prawidłowej postawy strzeleckiej i właściwego trzymania pistoletu – bez opanowania tego elementu trudno o celność strzałów. Elementem szkolenia jest też nauka technik tzw. treningu na sucho, który prowadzi się z rozładowaną bronią, aby ćwiczyć pamięć mięśniową. Podczas podstawowego szkolenia uczestnicy uczą się też pracy z poszczególnymi elementami broni, to jest przyrządami celowniczymi i językiem spustowym. Uczestnicy uczą się też, jak radzić sobie bezpiecznie, gdy broń się zatnie, co nawet przy najlepszym sprzęcie po prostu się zdarza. Oczywiście poza częścią teoretyczną na szkoleniu są też ćwiczenia praktyczne. Zwykle każdy z uczestników oddaje około stu strzałów.

Szkolenie dla osób zaawansowanych obejmuje już nieco inną tematykę. Uczestnicy uczą się nie tylko strzelania w postawie statycznej, ale też bezpiecznego poruszania się z bronią do przodu i do tyłu. Doskonalą też umiejętności, które zdobyli na kursie podstawowym, na przykład uczą się szybkiej pracy z językiem spustowym i szlifują trudną sztukę celowania. Trenują też szybkie i bezpieczne wydobywanie broni z kabury oraz chowanie jej.

W programie kursu dla osób średnio zaawansowanych jest też zmiana magazynków w trakcie strzelania. Uczestnicy uczą się też nie tylko o samej roni, ale o całym sprzęcie strzeleckim – dowiadują się, jak dobrać kaburę, pas czy ładownice.
Oczywiście same szkolenia to dopiero początek przygody ze strzelectwem. Bez wysiłku włożonego w regularne treningi i pracę nad rozwojem swoich umiejętności trudno liczyć na zostanie naprawdę dobrym strzelcem. Szkolenia pokazują jednak pewien kierunek rozwoju i dają podstawy do dalszej samodzielnej pracy.